menuordersearch
irankabl.com

کابل شبکه چیست ؟

۱۳۹۶/۶/۲۳ پنج شنبه
(0)
(0)
کابل شبکه چیست ؟
کابل شبکه چیست ؟

این خبر با همکاری سایت دیجیت ایران تهیه و انتشار یافته است.
یکی از پرکاربردترین کابل های مورد استفاده در سیستم های کامپیوتری کابل شبکه می باشد که اصلی ترین رابط بین اجزای تجهیزات شبکه می باشد . این کابل دارای انواع مختلفی می باشد که با توجه به کاربرد مورد نیاز از مصارف خانگی تا تجهیزات بسیار پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد.در این مقاله که توسط سایت دیجیت ایران تهیه شده است به انواع کابل شبکه و کاربردهای آن می پردازیم و تفاوت بین انواع کابل شبکه را بیان می کنیم.

اگر در این رابطه سوالی بود می توانید با ما در ارتباط باشید.

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه چیست ، این سوالی است که در ابتدای این بحث به ذهن می رسد ولی قبل از پاسخ به آن باید بگوییم که برای اینکه یک داده و اطلاعات از یک سیستم به سیستم دیگر تحت شبکه انتقال پیدا کند باید در ابتدا توسط نرم افزار و سخت افزار سیستم ارسال کننده پردازش و محتوای آن تولید و سپس کدگذاری شود و به سیستم مقصد ارسال و در آنجا مورد استفاده قرار گیرد که این ارسال از طریق کابل شبکه انجام می شود در واقع کابل شبکه رابط بین یک شبکه کامپیوتری و سیستم های وابسته به آن است.

کابل شبکه دارای انواع مختلفی است عبارتند از کابل شبکه کواکسیال که دیگر مصرفی ندارد، کابل اپتیکال یا فیبر نوری که به علت گران بودن آن در جاهای حساس به کار می رود و فراگیر نیست به همین دلیل در این مقاله به این دو مورد دیگر اشاره ای نخواهیم کرد . و اما مورد آخر که بیشتر به کار می رود و بیشتر موضوع بحث ما می باشد و آن عبارت است از کابل شبکه زوج به هم تابیده که از ۸ رشته تشکیل شده است.این کابل که به صورت گسترده در منازل تا شرکت های کوچک و موسسات بسیار بزرگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد و به نام کابل LAN نیز خوانده می شود.

                   کابل شبکه متری

 

همانگونه که در شکل دیده می شود این کابل از زوج های به هم تابیده تشکیل شده است که از رنگ های مختلف در رشته های آن ساخته شده است. کابل شبکه مانند کابل تلفن می باشد که با این تفاوت که تعداد رشته های کابل تلفن ۲ یا ۴ عدد می باشد در صورتی که کابل شبکه ۸ رشته دارد و سوکت شبکه از سوکت تلفن پهن تر است و دارای ۸ پین می باشد.

 

سوکت شبکه

سوکت شبکه همانگونه که در شکل مشاهده کردید دارای ۸ پین می باشد و نام این سوکت ، سوکت شبکه یا سوکت RJ45 می باشد که کابل شبکه بعد از آن که آماده شد درون سوکت شبکه پرس می شود و حالا می توانیم آن را داخل سوکت شبکه مادربرد ، مودم و یا هر وسیله ای که دارای پورت RJ45 یا همان پورت شبکه می باشد قرار گیرد و بتواند شبکه کامپیوتری را ایجاد کند.

در داخل کابل شبکه چه می گذرد و رنگ بندی کابل ها به چه منظوری است؟

کابل شبکه یا کابل LAN دارای ۸ رشته سیم یا ۴ رنگ اصلی و ۴ رنگ فرعی می باشد که از رنگ های اصلی برای ارسال سیگنال مثبت و از رنگ های فرعی برای ارسال سیگنال های منفی استفاده می شود.کابل های شبکه زوج به هم تابیده برای جلوگیری از اختلال در ارسال و دریافت اطلاعات دارای ابزار و راه کارهای خود می باشند که این امر باعث ایجاد نسل های مختلف و تنوع در کابل شبکه شده است که از جمله آن می توان به شیلد و فویل دور کابل برای کاهش نویز نام برد. علت به هم تابیدن سیم ها نیز برای کاهش اثر نویزهای مغناطیسی موجود در محیط و سیم است.کابل های شبکه می توانند به صورت مفتولی و یا به صورت رشته ای باشند که هر کدام کاربرد و مزایا و معایبی دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

تفاوت بین کابل شبکه STP و UTP چیست ؟

عبارت STP مخفف Shielded Twisted Pair به معنی زوج به هم تابیده شیلدار و عبارت UTP مخفف UnShielded Twisted Pair به معنی زوج به هم تابیده بدون شیلد می باشد. شیلد که از رشته های نازک سیمی تشکیل شده و به دور رشته های کابل شبکه پیچیده می شود می تواند نویزهای بیرونی را بگیرد از این روی این کابل مناسب محیط بیرونی و جاهایی که نویز زیادی دارد و یا داخل داکت که کابل برق از آن عبور می کند می باشد در صورتی که کابل شبکه UTP برای مصارف معمول تر مانند اتصال کامپیوتر به مودم و جاهایی که فاقد نویز و متراژهای کوتاه است استفاده می شود.

 

تفاوت کابل شبکه stp و utp

دسته بندی کابل شبکه بر اساس سرعت انتقال و پهنای باند چگونه است؟
کابل های شبکه دارای سرعت و پهنای باند مختلف به همراه ویژگی های ظاهری متفاوت میباشند که به دسته های مختلفی که در اینجا به آن اشاره می کنیم تقسیم می شوند. دسته اول یا همان Category 1 که به صورت مخفف Cat 1 نیز نامیده می شود (دسته = Category ) مربوط به کابل تلفن می باشد . امروزه کابل های شبکه تا دسته هفتم یعنی Cat7 پیش رفته اند که در جدول زیر تفاوت آن ها را مشاهده می کنید.

 

تفاوت Cat5 و cat6

 

اصلی ترین تفاوت بین دسته های مختلف کابل شبکه را می توان در پهنای باند و نویز پزیری آن دانست و از نظر ظاهری می توان گفت هر چه زوج های به هم تابیده بیشتر به دور هم تابیده شوند نویز کمتری می گیرند و به نسل های جدید نزدیک ترند به عبارتی کابل شبکه CAT 6 از کابل شبکه CAT 5 بیشتر پیچیده شده است و یکی از علت های مهم افزایش قیمت استفاده بیشتر از سیم داخل کابل می باشد.از این روی باید با توجه به نیاز خود باید کابل مورد نظر را انتخاب کرد تا هزینه اضافه ای پرداخت ننمایید و این را نیز در نظر بگیرید که برای استفاده بهینه از کابل شبکه CAT6  باید تجهیزات شبکه نیز CAT 6 باشند ولی باید به این نکته نیز دقت کرد که می توان از آن در تجهیزات CAT5 نیز استفاده کرد، به عبارتی نسل های جدید با نسل های قبلی خود سازگار می باشند.

در کابل شبکه دو روش انتقال دیتا داریم که می توان با ۴ سیم و یا ۸ سیم اطلاعات را انتقال دهیم ، اگر بخواهیم از ۴ سیم استفاده کنیم سرعت ما به ۱۰۰ مگابیت در ثانیه محدود می شود ولی اگر از ۸ رشته سیم استفاده کنیم می توانیم انتقال دیتا را تا سرعت ۱۰۰۰ مگابیت نیز داشته باشیم. در حالت ۴ سیمه ما از دو سیم برای ارسال اطلاعات و از دو سیم برای دریافت اطلاعات استفاده می کنیم و در حالت ۸ سیم برای رسیدن به سرعت ۱۰۰۰ مگابیت نیاز داریم که از ۴ سیم برای ارسال دیتا و از ۴ سیم برای دریافت اطلاعات استفاده کنیم.

چند نکته در رابطه با کابل شبکه LAN

 • قیمت کابل شبکه با توجه به دسته آن و شیلدار و بدون شیلد و مهم تر از همه جنس رشته ها که مس هست یا آلومینیوم می تواند متفاوت است.

 • آخرین نسل از کابل شبکه دسته CAT 7 است.

 • رنگ رشته های سیم داخل کابل شبکه بیشتر برای راحتی سوکت زدن و شناسایی رشته های سیم استفاده می شود.

 • در گذشته کابل شبکه به صورت مستقیم و یا کراست بود که امروزه نیاز به کراست نیست و سیستم های کامپیوتری خود به راحتی سیم بندی را با اولین اتصال شناسایی می کنند.

 • سرعت یک شبکه کامپیوتری به تجهیزات آن و کابل شبکه بستگی دارد و سرعت آن با پایین ترین سرعت قطعات متصل به آن محدود می شود پس به این شکل نیست که با خرید کابل شبکه CAT 7 حتما 

 •  می توانیم بالاترین سرعت را بدست بیاوریم اگر تجهیزات شبکه ما CAT 5 یا CAT 6 باشد یعنی سرعت شبکه تابع کمترین سرعت انتقال در شبکه است.

 • دستگاهی که به وسیله آن می توانیم کابل شبکه را سوکت بزنیم آچار شبکه نامیده می شود.

 • دستگاهی که به وسیله آن می توانیم رشته ها را داخل کیستون قرار دهیم آچار پانچ نامیده می شود.

 

 

آچار پانچ کیستونآچار سوکت زن شبکه و تلفن

 

                                                

 حال به جنس داخل  رشته ها می پردازیم ، همانگونه که در بالا گفته شد رشته های داخل کابل شبکه یا به صورت مفتولی هستند و یا به صورت رشته ای در این قسمت به تفاوت آین دو می پردازیم و می گوییم که کدام یک برای چه نوع استفاده ای مناسب تر می باشد و باید در نظر داشت که انتخاب کابل شبکه مناسب و سوکت متناسب با آن نقش بسزایی در سرعت و سلامت شبکه موثر است ، حال به بررسی این دو نوع رشته سیم می پردازیم.

کابل شبکه مفتولی یک سیم یک تکه فلزی است که معمولا از آیاژ مس و یا آلیاژ آلومینیوم می باشد. که اگر کیفیت بسیار بالا و حساسیت وجود دارد بهتر است از کابل شبکه ای که جنس آن مس است استفاده کنید ، داخل کابل شبکه مفتولی ۸ رشته سیم یک تکه مفتولی وجود دارد در صورتی که کابل شبکه رشته ای از ۸ رشته که هر کدام از چندین رشته بسیار باریک تشکیل شده است ساخته شده .حال به ویژگی های هر کدام از این کابل ها می پردازیم.

ویژگی های کابل شبکه مفتولی:

 • انعطاف پزیری پایین

 • نا مناسب برای مصارف خانگی

 • هزینه تولید کمتر

 • تضعیف کمتر سیگنال

 • برای ارسال دیتا در مسیرهای طولانی مناسب تر می باشد.

 • در برابر خم و راست شدن زیاد شکننده می باشد.

ویژگی های کابل شبکه رشته ای :

 • انعطاف پزیری بالا

 • مناسب برای مصارف خانگی

 • هزینه تولید زیاد

 • تضعیف بیشتر سیگنال در مصافت های طولانی تر

 • در جایی که کابل شبکه نیاز به انعطاف زیادی است بهتر است از کابل شبکه رشته ای استفاده شود مانند استفاده در رک 

 • اکثر کابل های پچ کورد موجود در بازار ( کابل های شبکه آماده سوکت خورده ) از نوع رشته ای می باشند.

این خبر با همکاری سایت دیجیت ایران تهیه و انتشار یافته است 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
logo-samandehi
دفتر فروش : تهران-چهارراه ولیعصر - مجتمع ابریشم - واحد 806
تلفن : 66476831
همراه : 09123454117
آخرین اخبار
روش های جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ؟

روش های جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ؟

اصلی ترین دلیلی که می توانیم پیدا کنیم فاصله قطعات استفاده شده در لپ تاپ است زیرا قطعاتی که در کامپیوتر استفاده می شود در لپ تاپ هم استفاده می شود و چون کیس کامپیوتر بزرگ تر است و قطعات با کمی فاصله از یکدیگر قرار می گیرند درصد داغی کمتری نسبت به لپ تاپ ها دارند ولی لپ تاپ ها به دلیل حجم کمتری که دارند...
آموزش اتصال دانگل بلوتوث aux وایرلس به ضبط ماشین+فیلم

آموزش اتصال دانگل بلوتوث aux وایرلس به ضبط ماشین+فیلم

اگر یک دانگل بلوتوث AUX تهیه کرده اید و نمی دانید به چه صورت باید از آن استفاده کنید می توانید از طریق فیلم زیر موبایل خود را با دانگل بلوتوث وایرلس و بدون استفاده از کابل AUX به ضبط ماشین متصل کنید و به آسانی از این دستگاه استفاده کنید.

مقایسه 2 گوشی تاشو جدید سامسونگ و هوآوی، رونمایی اپل از آیفون تاشو در آینده

مقایسه 2 گوشی تاشو جدید سامسونگ و هوآوی، رونمایی اپل از آیفون تاشو در آینده

دراوایل ماه جاری شرکت سامسونگ از گوشی تاشوی خود به نام گلکسی فولد معرفی کرد و شرکت هواوی نیز در چند روز اخیر از گوشی تاشو خود به نام میت ایکس معرفی نمود. واضح است که هر دو شرکت می خواهند از یکدیگر در گردونه فناوری ها پیشی بگیرند . اینکه هردو گوشی تاشو چه ویژگی هایی دارد ؟ و کدام یک می تواند کاربران بیشتری را به خود جذب کند؟ را در ادامه خواهیم گفت.
تفاوت کابل شبکه CAT6 با CAT5 

تفاوت کابل شبکه CAT6 با CAT5 

در اصل کابل شبکه به 2 دسته کت 5 و کت 6 تقسیم می شوند که دارای افت ولتاژ کم و کیفیت بالایی می باشند زیرا درصد مس خالص به کار رفته در این کابل ها بیشتر است. و برای اینکه بتونیم در شبکه سرعت بیشتری داشته باشیم انتخاب یک کابل شبکه مناسب تاثیر زیادی دارد. 
telegramaparat
شرکت سازنده