تکلیف بیت کوین و ارزهای دیجیتال از طرف بانک مرکزی مشخص شد ,

۱۳۹۷/۱۱/۹ سه شنبه
(0)
(0)
تکلیف بیت کوین و ارزهای دیجیتال از طرف بانک مرکزی مشخص شد
تکلیف بیت کوین و ارزهای دیجیتال از طرف بانک مرکزی مشخص شد

 

تکلیف بیت کوین و ارزهای دیجیتال از طرف بانک مرکزی مشخص شد


بانک مرکزی ایران تاکید دارد که گسترش رمزارزها و ارزهای دیجیتال تاثیرات زیادی بر سیاست پولی و ارزی کشور دارد لذا بانک مرکزی به منظور ممانعت از بروز صدمات و حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تسهیل کسب و کار در این حوزه ، چهارچوب اولیه مقررات مرتبط با رمزارزها که به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده است را اعلام می نماید.
الزامات این سند با توجه به شرایط فعلی کشور تدوین شده است و همچنین در بازه های شش ماهه نسبت به بازنگری در مقررات اقدام و اطلاع رسانی خواهد شد.همچنین بانک مرکزی رصد مستمر این حوزه را در دستور کار دارد و بانک مرکزی از سایر نهادهای مرتبط خواسته است که نسبت به سیاست گذاری در حوزه های قوانین حقوقی، قضایی ، راهبردی و تکنولوژی بلاک چین اقدام نمایند. همچنین بانک مرکزی دسته بندی از رمز ارزها کرده است .

 

 از جمله رمزارزها :

  1. رمز ارزهای جهان روا
  2. رمز ارز بانک مرکزی ( ملی ) 
  3. رمز ارز منطقه ای 

ارز-دیجیتال-ملی


الزامات ارزهای جهان روا مثل ( بیت کوین ، اتریوم و ... )

 

 

   1- استفاده از ارزهای جهان روا مثل بیت کوین ، اتریوم و... به عنوان ابزار پرداخت در داخل کشور ممنوع است .

   2-ارزهای جهان روا تنها در صرافی ها قابل خرید و فروش و تبادل هستند.

   3- توسعه کیف پول ارزهای دیجیتال برای اشخاص حقیقی و حقوقی بلامانع است.

 

لازم به ذکر است در حال حاضر استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک صنعت در نظر گرفته شده و مقررات گزاری در این حوزه از حیطه وظایف و نظارت بانک مرکزی خارج است.

در مورد ارز ملی باید گفت که انتشار و تبادل این ارز توسط بانک مرکزی و بانک های مجاز انجام می شود و قابلیت استخراج ندارند.

الزامات ارزهای منطقه ای شبیه به ارز ملی می باشد با این تفاوت که تبادل این ارزها علاوه بر بانک مرکزی برای صرافی های مجاز قابل تبادل است .

 

بانک مرکزی یادآوری می کند که کارکرد کیف پول های ارزهای دیجیتال تنها محدود به ذخیره و انتقال ارز خواهد بود و تعبیه راهکارهای خرید کالا و یا خدمات و ارائه خدمات ارزش افزوده در داخل کشور با استفاده از رمز ارزها در کیف پول های دیجیتال ممنوع است.

 

 

در سایت Irankabl.com سعی کردیم خلاصه ای از الزامات بانک مرکزی در January 2019 را در رابطه با ارزهای دیجیتال ( بیت کوین ، اتریوم و... ) در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده