menuordersearch
irankabl.com

اسپلیتر چیست ؟

۱۳۹۶/۳/۲۰ شنبه
(0)
(0)
اسپلیتر چیست ؟
اسپلیتر چیست ؟
روزی به آموزشگاه کامپیوتر یکی از دوستانم رفتم. وارد یکی از اتاق‌ها شدم و میزی را با شش مانیتور در هر دو طرف دیدم و یک کامپیوتر هم در سر میز برای تدریس مدرس قرار داشت. دوست مهندسم خیلی خوشحال و راضی به نظر می‌رسید . وقتی که علتش را پرسیدم متوجه شدم که از روش جدیدی برای اشتراک گذاری دسکتاپ خود با کارآموزانش استفاده می‌کند . یعنی به راحتی پشت سیستمش می‌نشیند و به آموزش شاگردان می‌پردازد و شاگردان هم این روش آموزش را بهتر دوست دارند. او در این روش توانسته بود ،با یک اسپلیتر وی جی ای (که بصورت عامیانه اسپیلاتور نامیده می‎شود) یک مانیتور را به چندین مانیتور دیگر ارتباط دهد.

البته روش دیگری هم وجود دارد که رایانه و یا لپ‌تاپ مدرس به ویدیو پروژکتور وصل می‌شود  و در حالیکه مدرس روبرو فراگیران نشسته است و به کلاس هم مسلط است، مطالب را از طریق رایانه روی تخته هوشمند و یا پرده نمایش آموزش می‌دهد و در نتیجه میتوانیم تصویر را از مانیتور و ویدیو پروژکتور به طور همزمان دریافت کنیم .اسپلیترVGA چیست ؟

اسپلیتر VGA دستگاهی است که سیگنال وی جی ای را تکثیر می‌کند . به عبارت دیگر، یک ورودی VGA را گرفته و آن را به خروجی‌های متعدد وی جی ای کپی می‌کند.اسپلیترهای فعال و غیر فعال وی جی ای

دو نوع اسپلیتر وی جی ای وجود دارد . اسپلیتر فعال و غیر فعال  (Active VGA splitters and passive VGA splitters). اسپلیترهای غیر فعال  همچنین تحت عنوان Y-splitters or Y-adapters نیز شناخته می شوند.

از طرف دیگر، اسپلیترهای وی جی ای فعال، شامل دستگاه‌های سخت افزاری هستند که برای کارکردن نیاز به برق داشته و اغلب در طرفین خروجی بیش از 2 پورت دارند.چه وقت از اسپلیتر غیر فعال (کابل یک به دو ) استفاده کنیم ؟

یک اسپلیتر غیرفعال یا ( کابل یک به دو ) تنها چند مزیت نسبت به همتای فعال خود دارد . در مرحله اول، اسپلیترهای غیر فعال بسیار ارزان قیمت هستند و دوم، اینکه آنها جمع و جوراند و نیاز به برق ندارند.

متاسفانه، اسپلیترهای غیرفعال هم معایبی دارند. آنها با همه تجهیزات سازگار نیستند. به عنوان مثال، بعنوان یک اسپلیتر غیر فعال، اجازه نمی دهد که مانیتورها به درستی خود را به منبع VGA بشناساند. اسپلیتر غیر فعال، حداکثر از دو خروجی پشتیبانی می‌کند. از آنجائیکه که هیچ تقویت کننده سیگنالی وجود ندارد، خروجی ها اغلب کیفیت پایین‌تری دارند.

پیشنهاد می‌شود که از اسپلیتر غیرفعال در زمانی که دو مدل مانیتور مشابه را به خروجی اسپلیتر وصل می‌کنید و منبع برقی نیز وجود ندارد و یا کیفیت تصویر برای شما مهم نمی باشد، استفاده کنید.چه هنگام از اسپلیتر فعال (سوئیچ ) استفاده کنیم؟

قبل از شروع این مطلب باید متذکر شد که اسم معمول و مرسوم این اسپلیتر در بازار ایران “سوئیچ وی جی ای ” است.

این سوئیچ وی جی ای مزایای بی شماری نسبت به اسپلیتر یک به دو دارد. اسپلیتر فعال وی جی ای ، می‌تواند یک پورت وی جی ای را تقریبا به هر تعداد خروجی‌ کپی نماید. علاوه بر این، یک اسپلیتر فعال خود را به عنوان یک مانیتور به رایانه معرفی می‌کند به این معنی که موضوع ناسازگاری با مدل‌های مختلف مانیتور و تجهیزات مبتنی بر وی جی ای نیز وجود ندارد.

علاوه بر این، اسپلیتر فعال وی جی، به برق نیاز دارد.نتیجه گیری :

در صورتی ممکن، اسپلیتر فعال برای همه کاربردها پیشنهاد می شود. در ضمن، وقتی که اسپلیتر فعال یا سوئیچ را انتخاب می‌کنید اطمینان حاصل کنید که مشخصات آن با مقدار رزولوشن مورد دلخواه تان مطابقت داشته باشد.

اسپلیتر در بسیاری ویژگی‌ها در تقابل مستقیم با سوئیچ است. یک اسپلیتر یک دستگاه منبع را به چند مقصد متصل می‌کند.

شما اغلب اوقات این اتفاق را در محیط‌های تجاری دیده‌اید – یک فروشنده تلویزیون ممکن است یک منطقه نمایش با ده‌ها تلویزیون داشته باشد که به صورت همزمان یک تصویر را نمایش می‌دهند. به صورت مشابه، یک باشگاه یا رستوران که یک رویداد ورزشی بزرگ را روی همه تلویزیون‌های خود به نمایش می‌گذارد. این حالات نیازمند یک اسپلیتر است.

در خانه، استفاده از اسپلیتر برای ارسال داده‌ها به صورت همزمان به یک تلویزیون و یک پروژکتور، بیشتر رایج است، صرف نظر از اینکه کدام دستگاه نمایشگر در آن زمان مورد نیاز است. شما هم‌چنین ممکن است از یک اسپلیتر برای تکرار خروجی یک کامپیوتر روی دو مانیتور یا تلویزیون در یک اتاق دیگر استفاده کنید.

اسپلیتر می‌تواند پسیو باشد. برای صدا، یک کابل صدا 3.5mm اسپلیتر ساده ممکن تمام نیازتان را پاسخگو باشد. اسپلیترهای Passive برای VGA, RCA و کابل آنتن نیز وجود دارد. به طور کلی، سیگنال‌های آنالوگ روی اسپلیتر پسیو بهتر از دیجیتال کار می‌کنند، اما محدودیت‌هایی وجود دارد. اسلپیتر پسیو تا حد زیادی می‌تواند کیفیت تصویر، صدا و طول کابل را تحت تاثیر قرار دهد و موجب کاهش آن شود.

اسپلیتر پسیو برای سیگنال‌های دیجیتال نظیر HDMI و صدای اپتیکال نیز وجود دارد، اما این‌ها عموما حساس‌تر و بدقلق هستند که در برخی شرایط سخت می‌توانند موجب دردسر شوند.

اسپلیتر اکتیو هم می‌تواند باشد، این اسپلیترها انرژی خود را از یک پریز برق گرفته و سیگنال‌ها را روی هر خروجی تقویت کرده تا از توانایی کامل (برای ارسال سیگنال) برخوردار باشند. به وسیله‌ی این نوع اسپلیتر می‌توان سیگنال را به فاصله‌ی بسیار دورتر (با کابل طولانی‌تر) ارسال کرد.
اسپلیتر HDMI :

عملکرد اسپلیتر HDMI در واقع تکرار کار یک دستگاه پخش HD (نظیر DVD پلیر، گیرنده دیجیتال و …) است و پخش آن‌ها را همزمان رو چند نمایشگر (مانند تلویزیون LED، پلاسما و …) انجام می‌دهد. بهترین چیز در مورد اسپلیتر HDMI این است که، سیگنال‌های صوتی و تصویری را تکرار می‌کند.

مدل‌های مختلفی از دستگاه اسپلیتر HDMI وجود دارد که بیشتر تفاوت آن‌ها در رزولیشن پشتیبانی شده و کیفیت ساخت می‌باشد. اکثر اسپلیترهای HDMI تا رزولیشن تصویر Full HD 1080p را پشتیبانی کرده و مدل‌های جدیدتر از کیفیت تصویر 4Kx2K نیز پشتیبانی می‌کنند. بنابراین، کیفیت و رزولیشن تصویر در هنگام استفاده از اسپلیتر HDMI دچار افت و کاهش نمی‌شود.

لازم به ذکر است یادآوری کنیم که حداکثر فاصله سیگنال‌های HDMI که می‌تواند با کابل HDMI ارسال شود دارای محدودیت است. پس، حتما از کابل HDMI با کیفیت خوب استفاده کرده و در صورت نیاز به افزایش طول کابل HDMI از دستگاه‌های افزایش دهنده HDMI نیز می‌توانید استفاده کنید.

با این تعاریف، اسپلیتر HDMI دستگاه کوچکی است که می‌تواند تصویر سینمای خانواده شما را در همه اتاق‌های خانه شما گسترش داده و نمایش دهد.

از دیگر استفاده‌های دستگاه اسپلیتر HDMI می‌توان به فروشگاه‌های صوتی و تصویری و سالن‌های کنفرانس که نیاز به نمایش همزمان یک تصویر روی چند تلویزیون و نمایشگر دارند، اشاره کرد.

کارکرد HDMI Splitter می‌تواند با محتوای محافظت شده دچار مشکل شود. اسپلیترهای HDMI با پروتوکل HDCP که ممکن است برای کپی رایت ویدئوهای HD مورد نیاز باشد، سازگار هستند. خدمات تلویزیون پولی (تلویزیون کابلی) به طور خاص در برابر اسپلیترها (و دیگر دستگاه‌های جداکننده سیگنال)، برای جلوگیری از عملکرد آن‌ها در روش مخالف با مجوز توافق نامه یا قانون کپی رایت، کار می‌کنند.

تفاوت اسپلیتر با سوئیچ HDMI چیست؟

دانستن تفاوت اسپلیتر و سوییچ به شما جهت انتخاب بهتر دستگاه مورد نیازتان کمک می‌کند. در نگاه اول این دو دستگاه شبیه هم به نظر می‌رسند اما در عمل کارایی بسیار متفاوتی دارند. ما در اینجا نوع دستگاه را اسپلیتر HDMI و سوئیچ HDMI گرفته‌ایم، اما این تفاوت و کارکرد برای تمامی سوییچ‌ها و اسپلیترهای صوتی و تصویر نظیر VGA و AV یکسان است.

شاید این سوال پیش بیاید که کاربران حرفه‌ای که نیاز به اسپلیتر و سوییچ داشته باشند تفاوت این دو را می‌دانند و نیازی به توضیح آن نیست. اما مسلما به این معنی نیست که کاربران عادی نیازی به این دستگاه‌ها پیدا نخواهند کرد. تلویزیون شما ممکن است تنها یک ورودی HDMI داشته باشد و شما بخواهید دو دستگاه HDMI به آن وصل کرده و نخواهید برای هر بار اتصال جای کابل‌های دستگاه‌ها را عوض کنید. (عوض کردن مکرر کابل HDMI دستگاه‌ها نه تنها برای کاربر آزاردهنده است، بلکه برای کانکتورهای دستگاه نیز اتصال و قطع مکرر می‌تواند موجب آسیب دیدگی شود)

سوئیچ به شما این امکان را می‌دهد تا مثلا 2 دستگاه HDMI (نظیر پلی استیشن، ایکس باکس، پلیر) را به یک تلویزیون وصل کرده و هر زمان که بخواهید منبع تصویر ارسالی به تلویزیون را بدون تغییر در مکان کابل‌ها عوض کنید. در حالی که اسپلیتر این امکان را به شما می‌دهد که تصویر از یک دستگاه HDMI را همزمان روی چند تلویزیون و نمایشگر ارسال کنید. این حالت را حتما در فروشگاه‌های صوتی و تصویری مشاهده کرده‌اید که یک تصویر همزمان روی چند تلویزیون نمایش داده می‌شود.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
logo-samandehi
دفتر مرکزی : تهران - خ شریعتی - قلهک - خ شکرابی - پ19
دفتر فروش : تهران-چهارراه ولیعصر - مجتمع ابریشم - واحد 806
تلفن : 66476831
همراه : 09123454117
آخرین اخبار
روش های جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ؟

روش های جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ؟

اصلی ترین دلیلی که می توانیم پیدا کنیم فاصله قطعات استفاده شده در لپ تاپ است زیرا قطعاتی که در کامپیوتر استفاده می شود در لپ تاپ هم استفاده می شود و چون کیس کامپیوتر بزرگ تر است و قطعات با کمی فاصله از یکدیگر قرار می گیرند درصد داغی کمتری نسبت به لپ تاپ ها دارند ولی لپ تاپ ها به دلیل حجم کمتری که دارند...
آموزش اتصال دانگل بلوتوث aux وایرلس به ضبط ماشین+فیلم

آموزش اتصال دانگل بلوتوث aux وایرلس به ضبط ماشین+فیلم

اگر یک دانگل بلوتوث AUX تهیه کرده اید و نمی دانید به چه صورت باید از آن استفاده کنید می توانید از طریق فیلم زیر موبایل خود را با دانگل بلوتوث وایرلس و بدون استفاده از کابل AUX به ضبط ماشین متصل کنید و به آسانی از این دستگاه استفاده کنید.

مقایسه 2 گوشی تاشو جدید سامسونگ و هوآوی، رونمایی اپل از آیفون تاشو در آینده

مقایسه 2 گوشی تاشو جدید سامسونگ و هوآوی، رونمایی اپل از آیفون تاشو در آینده

دراوایل ماه جاری شرکت سامسونگ از گوشی تاشوی خود به نام گلکسی فولد معرفی کرد و شرکت هواوی نیز در چند روز اخیر از گوشی تاشو خود به نام میت ایکس معرفی نمود. واضح است که هر دو شرکت می خواهند از یکدیگر در گردونه فناوری ها پیشی بگیرند . اینکه هردو گوشی تاشو چه ویژگی هایی دارد ؟ و کدام یک می تواند کاربران بیشتری را به خود جذب کند؟ را در ادامه خواهیم گفت.
تفاوت کابل شبکه CAT6 با CAT5 

تفاوت کابل شبکه CAT6 با CAT5 

در اصل کابل شبکه به 2 دسته کت 5 و کت 6 تقسیم می شوند که دارای افت ولتاژ کم و کیفیت بالایی می باشند زیرا درصد مس خالص به کار رفته در این کابل ها بیشتر است. و برای اینکه بتونیم در شبکه سرعت بیشتری داشته باشیم انتخاب یک کابل شبکه مناسب تاثیر زیادی دارد. 
telegramaparat
شرکت سازنده